محدث به نام خدا دوستان عزیز سلام! من محمد زندی دلگشا دانش آموخته رشته علوم حدیث اهل شهر همدان هستم. در سال84 در دانشکده حقوق دانشگاه مفید قم مشغول تحصیل بودم و همزمان در دانشکده مجازی علوم حدیث ثبت نام کردم و یك سال در آن دو جا مشغول تحصیل بودم. سال(بعد یعنی در سال85) از طریق آزمون سراسری به دانشکده حضوری علوم حدیث شهر ری رفتم.و علی القاعده بایستی از حقوق(که خیلی به آن علاقه داشتم و در اونجا هم بسیار موفق بودم) خداحافظی می کردم. بدون درنگ از دانشگاه مفید قم انصراف دادم و در دانشکده علوم حدیث ثبت نام کردم. به این رشته هم خیلی افتخار می کنم و به آن می بالم و با تمام وجودم این رشته را دوست دارم. مدتی که در دانشکده علوم حدیث تحصیل می کردم مدیر مسئول و سردبیر نشریه علمی_دانشجویی محدث نو بودم. بنده پس از آنکه مدرک کارشناسی خود را از این دانشکده گرفتم برای تکمیل اطلاعات و تحصصیلاتم در رشته فقه و مبانی حقوق دانشگاه بوعلی سینا همدان مشغول به تحصیل شدم. و اکنون نیز در این دانشگاه مشغول به تحصیلم. این بنده در وبلاگ دیگری قلم می زدم که لینک آن وبلاگ در پایین موجود می باشد. tag:http://www.mohadeth.ir 2020-10-21T15:57:38+01:00 mihanblog.com نقش صفحات مجازی 2019-02-15T11:12:18+01:00 2019-02-15T11:12:18+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/83 محمد زندی دلگشا سلام با آمدن صفحات مجازی تلگرام صفحات نت کم رنگ تر شده!
سلام 
با آمدن صفحات مجازی تلگرام صفحات نت کم رنگ تر شده!
]]>
نقد و نکاتی در خصوص پیام اخیر الصدور رهبر معظم انقلاب به جوانان امریکا و اروپا 2015-01-22T13:23:06+01:00 2015-01-22T13:23:06+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/80 محمد زندی دلگشا برای عمره که به عربستان رفته بودیم خیلی دلم برای رهبر عزیزمون سوخت.نسبت هایی به این بزرگوار می دادند که واقعا از انها بری بود.مثلا می گفتند ایشان جناب ام المومنین عایشه را خدای ناکرده قذف کرده. که همه می دانیم این نسبت دروغ به ایشان و چرت است. و برعکس ایسان طی فتوایی تاریخی این کار را حرام دانسته اند.خلاصه تصویر و تصوری که از ایشان و ... در ذهن اون ور ابی ها بود و هست خیلی با این که ما داریم می بینیم و می دانیم تفاوت دارد.به یک اشنا با انقلاب مصر گفتم کشورتون در حال تحول است؟گفت بله.گف


برای عمره که به عربستان رفته بودیم خیلی دلم برای رهبر عزیزمون سوخت.
نسبت هایی به این بزرگوار می دادند که واقعا از انها بری بود.
مثلا می گفتند ایشان جناب ام المومنین عایشه را خدای ناکرده قذف کرده. که همه می دانیم این نسبت دروغ به ایشان و چرت است. و برعکس ایسان طی فتوایی تاریخی این کار را حرام دانسته اند.


خلاصه تصویر و تصوری که از ایشان و ... در ذهن اون ور ابی ها بود و هست خیلی با این که ما داریم می بینیم و می دانیم تفاوت دارد.
به یک اشنا با انقلاب مصر گفتم کشورتون در حال تحول است؟
گفت بله.
گفتم نظرت در مورد ایران و انقلاب ایران چیه؟
گفت اصلا خبری از  انقلاب ایران و ایران ندارم!
حالا همون موقع ما خوشحال بودیم که کشور های عربی منطقه از انقلاب ما الگو گرفتند و .... .
چه خوش خیال و مظلومیم ما !
سخنم در مورد متن مقام معظم رهبری در مورد جوانان امریکا و اروپا است.
جوانان مذکور خارجی یا اصلا ما را نمی شناسند.
یا می شناسند و قبول ندارند.
یا مفاهیم و عبارات متن پیام بالا آنقدر برای انان گنگ و نا مفهوم و کج است که سبب کج فهمی ایشان می گردد.

مثلا یکی از مفاهیمی که در متن رهبر فرزانه روی آن تاکید شده است مفهوم تروریست است.
ایا انان وقتی که این کلام را می شوند اصلا به ذهنشان خطور می کند که ممکن است یکی از این مصادیق تروریست اسراییل غاصب جنایتکار باشد؟ یا اصلا این جرثومه فساد را به رسمیت می شناسند؟؟!!

یکی دیگر از این مفاهیم مهم این پیام مفهوم اسلام است که به آن تاکید شده است.
حالا منظور ما از اسلام، اسلام ناب محمدی شیعه اثنی عشری است.
ایا انان هم همین برداشت را دارند؟
یا آنان مصداق اسلام را داعش و القاعده و ... می دانند؟

و خیلی سخن ها و ابهامات که سبب می شود این پیام تا بیش از مرز های ایران کاربرد نداشته باشد.
اگر فرصتی شد در همینجا خودمانی و دوستانه چند خط از داعشی های آدم کش جنایتکار کله پوک و النصره آدم خوار پَست دفاع کنیم!
تا دوستان گذشته از جنبه آدم کشی های داعش و اعتقادات پوچ و بی اساس آنان در این باره و اقدامات ساده انگارانه صدا و سیما در مورد داعش ادم کش کمی بیشتر تأمل فرمایند.
چون این داعشی ها به هر حال ادعای حکومت اسلامی دارند.
الآن همه می ریزند سر من که چی دارد می گوید؟
اما دوستان ما گاهی اینقدر با گروهی دشمنی می کنیم که فراموش نی کنیم خود اون گروه هم کار نسبتا خوب دارد که خود ما هم به آن معتقدیم!!!


فی المثل داعش آدم کش ایزدی ها را به کنیزی گرفت!
ما به جای انتقاد از کار های فراوان زشت اونها آمدیم و همین را در صدا و سیما در بوق کردیم.
که ایها الناس این ادم کش ها متجاوز به نوامیس مردم هم هستند و کنیز می گیرند!!!
در حالی که کنیز گرفتن و احکام آن در زمان حکومت معصوم ع، وجود داشته است.
و کنیز خرید و فروش می شده!
حالا داعش کله پوک امد و چه کرد را نمی دانم.
اما ما هم نباید طوری رفتار کنیم که احکام اسلام را نابود کنیم.
البته کنیز می گویند در زمان حکومت امام معصوم است.
کاری با این مساله ندارم!
اما اصلش را نباید زیر پا بذاریم.
اقدامات وحشی گروهک تروریستی داعش و ... کم نیست که ما بخواهیم به جای آن بحث عبد امه را انکار کنیم.
و همینطور کار های دیگر... .
حالا برای ما یکی از مصادیق تروریسم شده این داعش.
خب اون که در خارج نشسته و پیام ما رو دریافته خوب می داند که داعش کنیز گرفته و تجاوز هم بهش کرده.
حالا ما می گوییم دست از رسانه خود بردار و بیا قران و  کتاب کافی و من لا یحضر و تهذیب و بحار الانوار را برای اشنایی با اسلام بخون.

اصلا کتب استاد مطهر را بخونید ببینید اسلام یعنی چی؟

تحریر الوسیله امام خمینی ره را بخوانید ببینید اسلام چیست و بعد انتخاب کنید.

دیگر از اینها بهتر مگر منبعی هم هست؟

خب در این منابع ما هم که کنیز و ... فراوان است.
اصلا مادر برخی بزرگان دین، کنیزان بودند.
خب آن شخص آمریکایی و اروپایی مطالعه کرد و دید اسلام همون نظر داعشی ها است. اما شیعه برایش کنیز فراهم نکرده و داعش کنیزرادری می کند،به نظر شما چه می کند؟
با داعشی می شود! که کنیزان را به اسلام آشنا کند!
یا اسلام را به خاطر این احکام از نظر خودش تجاوز کارانه، نخواهد پذیرفت! در حالی که اسلام عزیز دین رحمت و مهربانی ها است و همه این مسایل از باب حکمتی در این دین الهی گنجانده شده که ما نباید گول رسانه های غربی و روشنفکری را بخوریم و اینها را از اسلام عزیز نفی کنیم و مثلا بگوییم برداری این ها کاری تجاوزگرانه است! به این معنا که کل برده داری را تجاوزکارانه بدانیم.

غیر از این است؟


این از یک طرف...
از طرفی هم از قدیم گفته اند دو صد گفته چون نیم کردار نیست!
ما قبل از اینکه شمال انریکا و اروپا را اسلامی کنیم بهتر است اندکی از احکام اسلام را در همین چهار دیواری خودمون اجرا کنیم.
اگر خوب بود که صادر می شود.
الآن هم حکومت اسلامی است.
هم مردم به اقرار مسولیت ولایت مدارند و از مردم زمان رسول خدا و امام حسین بهترند.
هم مسولین پایین تر ذوب در ولایتند.
خب دول بیایید در همین ایران حکومت اسلامی به معنای دقیق  لمه اجرا کنید بعد سراغ امریکا و اروپا روید.

الآن کدام وزارت خانه بعد از سی سال که از انقلاب می گذرد اسلامی است؟
ارشاد ایا اسلامی است؟
وزارت علوم اسلامی است؟
بهداشت و درمان اسلامی است؟
دادگستری ما اسلامی است؟
انتخابات ما اسلامی است؟
شهرداری ما اسلامی است؟
خیابان های ما اسلامی است؟
اینها که در اولویت هستند و همه در اختیار ولی فقیه شیعه است
اینها را اول اسلامی کنید بعد به فکر همسایه باشید.
این ماجرا ادامه دارد...

البته در خصوص پیام ایشان و انگیزه ای که از نگارشش بیان فرمودند مانند اسلام و آشنا سازی ایشان با اسلام ناب و ... از نکات بسیار بسیار ارزشمند این پیام به ایشان است.

برای مشاهده متن کامل رهبر معظم انقلاب اینجا را کلیک کنید.


]]>
هدف از مجازات 2014-10-24T10:13:13+01:00 2014-10-24T10:13:13+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/79 محمد زندی دلگشا گویند: در هیچ کجا اندازه ایران برای مواد آدم نکشتیم! در هیچ کجا هم اندازه ایران مواد  رشد نکرد! پس ظاهرا هدف مجازات تأدیب است نه بازدارندگی— مكتبة اهل البیت (ع) (@maktabe_ir) اکتبر 24, 2014

گویند: در هیچ کجا اندازه ایران برای مواد آدم نکشتیم! در هیچ کجا هم اندازه ایران مواد  رشد نکرد! پس ظاهرا هدف مجازات تأدیب است نه بازدارندگی

— مكتبة اهل البیت (ع) (@maktabe_ir) اکتبر 24, 2014
]]>
نمونه قانون گذاری در ایران 2014-10-11T14:37:28+01:00 2014-10-11T14:37:28+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/77 محمد زندی دلگشا ماده58 آیین دادرسی کیفری:ضابطین هنگام ورود به اماکن بسته و تعطیل باید اواق هویت خود را نشان دهند! مگر آنجا بسته وتعطیل نیست؟به کی نشان دهند؟— مكتبة اهل البیت (ع) (@maktabe_ir) اکتبر 11, 2014

ماده58 آیین دادرسی کیفری:ضابطین هنگام ورود به اماکن بسته و تعطیل باید اواق هویت خود را نشان دهند! مگر آنجا بسته وتعطیل نیست؟به کی نشان دهند؟

— مكتبة اهل البیت (ع) (@maktabe_ir) اکتبر 11, 2014 ]]>
آپدیت نرم افزار مکتبة اهل البیت برای ویندوز 2014-08-24T17:41:42+01:00 2014-08-24T17:41:42+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/76 محمد زندی دلگشا رفع مشکل اجرای نرم افزار مكتبة اهل البیت @maktabe_ir با نصب آپدیت های آن! در سایت: http://t.co/isCCE9Arbt— مكتبة اهل البیت ع (@maktabe_ir) آگوست 24, 2014

رفع مشکل اجرای نرم افزار مكتبة اهل البیت @maktabe_ir با نصب آپدیت های آن! در سایت: http://t.co/isCCE9Arbt

— مكتبة اهل البیت ع (@maktabe_ir) آگوست 24, 2014 ]]>
دشمنی دوستان! 2014-08-10T08:38:13+01:00 2014-08-10T08:38:13+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/74 محمد زندی دلگشا دشمنی نادان‌های شیعه مانند آنان به که مقدسات برادران اهل سنت توهین می کنند،یا شبکه ماهواره کذا می‌زنند،کمتر از داعش و النصرة نیست.— مكتبة اهل البیت ع (@maktabe_ir) آگوست 10, 2014

دشمنی نادان‌های شیعه مانند آنان به که مقدسات برادران اهل سنت توهین می کنند،یا شبکه ماهواره کذا می‌زنند،کمتر از داعش و النصرة نیست.

— مكتبة اهل البیت ع (@maktabe_ir) آگوست 10, 2014 ]]>
تعریف جرم از نگاه من 2014-07-07T20:29:09+01:00 2014-07-07T20:29:09+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/72 محمد زندی دلگشا گویم: جُرم رفتاری خشونت‌آمیز است که آبرو و جان و مال و ناموس و حیوانات و طبیعتِ محترمان را به خطر می‌اندازد یا در معرض خطر قرار می دهد.— محمد زندی‌دلگشا (@mohadeth2) جولای 7, 2014

]]>
اقامه حد بر باردار بی همسر_بر پایه مطالعات بین فرق اسلامی_ 2014-05-27T18:52:43+01:00 2014-05-27T18:52:43+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/66 محمد زندی دلگشا به نام خداخوانندگان محترم سلام؛چندی قبل به مناسبت انتشار «نشریه سرآمدان قلم» دانشگاه بوعلی سینای همدان، دوستان دانشجو از من خواستند تا برای این نشریه مقاله ای تدوین کنم. بنده هم که چند وقتی بود در مورد اقامه حد بر باردار بی همسر مطالعاتی داشتم سعی کردم در ظرف مدت کمتر از یک هفته آنان را به رشته تحریر در آورم.که اینک این تحریرات را می‌توانید در این فایل مشاهده نمایید.لطفا بنده را از نظرات ارزشمند خود بی‌بهره نفرمایید.
به نام خدا

خوانندگان محترم سلام؛

چندی قبل به مناسبت انتشار «نشریه سرآمدان قلم» دانشگاه بوعلی سینای همدان، دوستان دانشجو از من خواستند تا برای این نشریه مقاله ای تدوین کنم. بنده هم که چند وقتی بود در مورد اقامه حد بر باردار بی همسر مطالعاتی داشتم سعی کردم در ظرف مدت کمتر از یک هفته آنان را به رشته تحریر در آورم.
که اینک این تحریرات را می‌توانید در این فایل مشاهده نمایید.

لطفا بنده را از نظرات ارزشمند خود بی‌بهره نفرمایید.
]]>
مشکلات و چالش‌های دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها 2014-04-07T08:13:06+01:00 2014-04-07T08:13:06+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/61 محمد زندی دلگشا   برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال نود و دو با برخی از وعده‌ها و سخن‌های اقتصادی که کاندیداها همواره در فرصت‌های انتخاباتی خود به مردم شریف ایران ارائه می‌دانند همراه بود. ازجمله این وعده‌ها، وعده به ادامه راه صحیح هدفمندی یارانه‌ها بود با کسر کاستی‌ها و افزایش مزایای اجرایی این طرح مانند بها دادن به بخش تولید و پرداخت سهم تولید از این محل... . پس از به کار آمدن دولت محترم تدبیر و امید این نوید در دل‌ها آمد که اجرای طرح‌های اقتصادی دولت، رونقی در بازار کس


 

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال نود و دو با برخی از وعده‌ها و سخن‌های اقتصادی که کاندیداها همواره در فرصت‌های انتخاباتی خود به مردم شریف ایران ارائه می‌دانند همراه بود. ازجمله این وعده‌ها، وعده به ادامه راه صحیح هدفمندی یارانه‌ها بود با کسر کاستی‌ها و افزایش مزایای اجرایی این طرح مانند بها دادن به بخش تولید و پرداخت سهم تولید از این محل... .

پس از به کار آمدن دولت محترم تدبیر و امید این نوید در دل‌ها آمد که اجرای طرح‌های اقتصادی دولت، رونقی در بازار کسب‌وکار و شکوه و عظمتی در خورد توجه در بُعد اقتصاد کشور پدید آورد. ارائه لایحه مهم بودجه کشوری و ثبات نسبی قیمت‌ها در سال نود و دو موید این مطالب است. اما دولت تدبیر و امید در اقدامی مهم بنا دارد تا در ابتدای سال نود و سه بر اساس تبصره ماده 21 قانون بودجه 93 اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را به شکل جدی تری کلید بزند و با اصلاح ساختاری در دو مرحله تخصیص و توزیع این مبلغ کلان را به شکل مناسب تری در جامعه هدف، پرداخت نماید. مسئولان دولت تدبیر و امید با شمردن سهم کم تولید در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها و نیز اخذ یارانه توسط اموات و گذشتگان را از جمله موارد الزام اجرای فاز هدفمندی یارانه‌ها بر می‌شمرند و با تکیه به اختیاراتی که در مقررات از جمله تبصره ماده 21 قانون هدفمندی یارانه‌ها دار‌ند به مردم در این خصوص وعده‌های اقتصادی قابل‌توجهی ارائه داده‌اند که باید ببینیم این وعده‌ها تا چه اندازه شفاف و از آن مهم تر تا چه حد قابل‌اجرا در حدود اختیارات قانونی و استطاعت دولت محترم می‌باشد.

پس از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها در کشور انقلاب انرژی پدید آمد و می‌رفت تا ایران را در جایگاه واقعی از این جهت برساند. کاهش چشم‌گیر مصرف بنزین و سایر حامل‌های سوختی مثال‌های خوبی برای اثبات این ادعا هستند. اما پس از آنکه مجلس محترم با اجرای مرحله دوم یارانه‌ها در زمان دولت گذشته مخالفت کرد آن مصرف سوخت که به مقدار قابل‌توجهی کاهش یافته بود افزایش دوباره یافت و اکنون یکی از ضرورت‌های مهم کشور اجرای مرحله دوم یارانه‌ها است.  که  اگر نگوییم برای اجرای آن دیر هم شده است اقدام مهمی در این راه باید شکل گیرد.

اما بدیهی است اجرای چنین طرح عظیم و دقیقی در شرایط کنونی دقت مضاعفی می‌طلبد. قطعاً و یقیناً دولت‌مردان در اجرای این فاز نهایت دقت را خواهند نمود تا اینکه این اموال و سرمایه‌های عمومی کشور هم عادلانه (نه لزوماً مساوی) بین افراد جامعه تقسیم گردد و هم بهبود وضعیت معیشت مردم علی‌الخصوص قشر کم‌درآمد که مورد توجه مقام معظم رهبری هم هست را در بر بگیرد.

با این حال به نظر می‌رسد راهی که دولت محترم برای اجرای فاز دوم هدفمندی در پیش‌گرفته خالی از ابهاماتی نیست که در ذیل به برخی از آن اشاره خواهیم نمود:

 شروطی که در مقررات و نظامات دولتی و مصاحبه دولت‌مردان با رسانه‌ها برای دریافت یارانه در مرحله دوم بیان می‌گردد عبارت‌اند از: الف نیاز. ب. ثبت‌نام.

در واقع دولتیان با این دو فاکتور خواسته‌اند بی‌نیازان از یارانه و انصراف دهندگان از ادامه دریافت یارانه را از دایره یارانه خارج سازند. اما با توجه به تجربه‌هایی که در ماه‌های اخیر بر سر بحث سبد کالا و مغایرت 100 در 100 بین آنچه اتفاق افتاد با آنچه در آیین‌نامه سبد کالا بود نمی توان به سادگی از کنار این مساله گذشت.

انصراف داوطلبانه مردم از دریافت یارانه‌ها هم کمی خوش بینی است. البته همواره در هر جامعه‌ای _ علی‌الخصوص جامعه فداکار و مذهبی و نوع دوست ما_ افرادی هستند که برای اهداف اخلاقی و ... از حتی نان شب خود هم می‌گذرند تا هم نوع ایشان در آسایش باشد (مانند نمونه‌های فراوانی که در سال‌های دفاع مقدس دیدیم و ایثارهای فراوانی که کم و بیش از رسانه‌ها می‌شنویم) لکن باید پذیرفت که این تعداد کم آن‌قدر نیستند که تکافوی اهدافی که در ادامه خواهیم گفت را بدهند. ضمن آنکه پیش از این در دولت قبل این اقدام انجام شد و طبق اعلام رسانه‌ها تنها 950 سرپرست خانوار از دریافت یارانه انصراف دادند! پس اینکه ما به امید انصراف و خود اظهاری افراد متمول در جامعه بنشینیم کمی خوش‌باوری است.

حتی ممکن است گفته شود که بر اساس مقررات این موضوع افرادی که اطلاعات نادرست ارائه کنند، سه برابر یارانه دریافتی جریمه خواهند شد. پاسخ این اشکال همان است که رییس محترم دولت در مصاحبه خود با مردم بیان نمودند:

«ما نه یك سیستم مالیاتی دقیق در كشور داریم تا  ثروت ثروتمندان شفاف باشد و نه یك سیستم جامع تأمین اجتماعی تا فقرا مشخص شوند.»

از طرفی با توجه به احکام اسلامی اگر کسی ده میلیون تومان در آمد داشته باشد و یازده میلیون تومان مخارج زندگی او باشد این شخص نیازمند شرعی است. حال چگونه دولتیان می‌خواهند باملاحظه منزل مسکونی و مبلغی پول در بانک‌ها و ... (که از مستثنیات دِین محسوب می‌گردد) نیازمندان را تشخیص دهد و به باقی جامعه یارانه بدهد؟

از مشکلات شناسایی جامعه هدف که بگذریم به بحث تخصیص و تأمین اعتبار می‌رسیم.

گفتیم که یکی از عمده علل اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها این است که دریافت یارانه‌ها به شکل کنونی جامعه فراوانی را در بر می‌گیرد و دولت نمی‌تواند اعتبارات لازم را برای پرداخت این مبلغ در هر ماه فراهم سازد. پس اگر وضع به همین منوال ادامه یابد لاجَرم ناچار است از تدابیر دیگر مانند استقراض از بانک مرکزی یاری جوید.

این استدلال خلاصه‌ای از گفتارهای رسانه‌ای دولت بود که در این ایام کراراً ایشان با مردم در میان گذاشته‌اند. اما با توجه به اینکه دولت بر طبق مقررات بایستی اعتبار ایجادشده از انصراف یا شناسایی متمولین جامعه را به اموری مانند بیمه و بخش درمان و راه و شهرسازی و کشاورزی و بهبود فضای کسب‌وکار کشاورزان و ... نماید هم‌خوانی ندارد. چرا اگر دولت محترم می‌خواهد در این فاز سهم خانوارهای نیازمند را از یارانه را افزایش دهد و ادعا می‌کند برای تأمین این بخش از اعتبار با مشکل مواجه است چگونه روی انصراف عده‌ای قلیل و شناسایی بدون مبنا از اموال شهروندان حساب باز کرده است و بنا دارد سهمی از آن را هم به درمان و ... اختصاص دهد؟؟؟!

اگر تأمین این مبلغ برای دولت دارای دشواری است پس چگونه می‌توان سهمی از آن را به بیمه و کشاورزی اختصاص داد؟ و در راه بهبود وضعیت معیشت مردم قدم برداشت؟

همان‌گونه که می‌دانیم شناسایی و آمار از جمله فاکتورهای مهم برنامه‌ریزی کلان در مسائل اقتصادی به شمار می‌رود. با توجه به عدم وجود تخمین قریب به صواب و حتی آزمایش ناموفق انصراف داوطلبانه از یارانه، در شرایطی که حتی خود مسئولان هم اطلاعات دقیقی از عواقب و آمار دارند اجرای این فاز را که همراه با قول و قرارهای متعدد بین مردم و مسئولین بوده است را با مشکل جدی مواجه خواهد ساخت.

در همین راستا به مصاحبه یکی از دولتیان اشاره می‌کنم که در ضمن تبیین شروط تعلق یارانه گفته بودند:

پرداخت نقدی تنها به کسانی متوقف می‌شود که یا پردرآمد باشند و ثبت‌نام نکنند یا نیازمند باشند و ثبت‌نام نکنند که فکر می‌کنم این افراد زیاد باشند. (طیب نیا به نقل از تابناک)

که این عبارت حاکی از آن است که مسئولین تخمین و اطلاعات دقیقی از انصراف دهندگان احتمالی و متمولین جامعه ندارند.

ممکن هم هست بگویید اکنون جمعیتی بیش از جمعیت رسمی موجود در کشور در حال گرفتن یارانه‌ها هستند و چه بسا افرادی که در روستاهای دوردست فوت‌شده باشند و یارانه هنوز به آنان تعلق می‌گیرد. (اکبر ترکان به نقل از سایت الف)

در اینجا چند سؤال مطرح می‌گردد:

می دانیم که دولت دارای آمار واحد از افراد جامعه است و اگر حیات و ممات کسی در وضع کنونی برای دولت قابل‌تشخیص نباشد از کجا معلوم این اموات بعداً مجدداً در صف قرار نگیرند؟

آیا ساختار تشخیصی دولت اصلاحی یافته که بر اساس آن در طرح آتی بتواند این اموات را از احیا و اموات بعدی متمایز نماید؟

اگر دولت قادر به تشخیص مرگ افراد جامعه نیست (فرضاً در روستا مرحوم شده و در آنجا دفن شده) و چنین فردی هنوز یارانه می‌گیرد، و دولت هم هنوز متوجه نشده که او به رحمت خدا رفته تا یارانه وی را قطع کند، پس از کجا می‌داند ما در جامعه جه تعداد مرده‌ای داریم که یارانه می‌گیرد و می‌خواهد آنان را از آمار کسر کند؟

قاعدتاً تشخیص همین امر هم مستلزم آماری است که اگر دولت این آمار را داشت باید از آن استفاده می‌کرد و یارانه این افراد را قطع می‌کرد.

نکته بعدی اینکه با توجه به اینترنتی بودن ثبت‌نام‌ها در این دوره چه تضمینی هست که دولت ایشان را غربال شده دریافت کند؟ خب اگر کسی بوده که تاکنون فوت‌شده و اطرافیان یارانه او را می‌گیرند (که گفتیم اطلاع دولت از این آمار امکان ندارد) دوباره این فرد فوت‌شده در سایت اقدام به ثبت‌نام خواهد نمود و چون دولت از فوت او خبر ندارد باز هم یارانه به وی تعلق خواهد گرفت!

چه بسا فردی با ماهی چند میلیون تومان فقیر و نیازمند باشد و شخصی با مستمری اندک متمول!

مسئله دیگر نکته‌ای است که علاوه بر اهمیت و ظرافت از توجه کمتری برخوردار شده است.

 ما باید در اجرای این‌گونه طرح‌های اقتصادی توجه کنیم تا مبادا ناخواسته عزت و کرامت کسی از بین رود. اگر چه قانون‌گذار در قوانین به ناچار برای رساندن بار معنایی مورد نظر خود لفظ نیازمند را به کار بده است، اما هیچ لزومی به استفاده مکرر این لغت در رسانه‌ها توسط دولتیان وجود ندارد و این لغت نه تنها از جمعیت یارانه بگیران جامعه نمی‌کاهد بلکه لوازم اصلی اجرای طرح‌های جامع اقتصادی که همانا صداقت باشد را از جامعه خواهد زدود تا آنکه که رییس محترم مجلس هم دراین‌باره نکاتی را بیان داشتند:

«خیلی از افراد جامعه هستند كه نیازمند یارانه هستند ولی شكل زندگی‌شان هم این طور نیست كه بگویند ندار هستیم. نباید حتما یك مارك نداری به آن‌ها بزنیم تا یارانه بدهیم . یا آن وجه دیگری كه گفته شده زندگی‌های مردم را بررسی می‌كنیم. نباید این اتفاق بیفتد»(به نقل از افکار نیوز)

در پایان این نکته را از بیانات مکرر حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی نقل می‌کنم که کراراً در درس‌هایی از قران فرمودند: شخصی از اصحاب رسول خدا میهمانی گرفت و در آن میهمانی اغنیا را دور خود جمع کرد. به نزد رسول خدا آمد و عرض کرد: میهمانی گرفتم و اغنیا را اطعام کردم. رسول رحمت او را سفارش کردند که در میهمانی خود از فقرا هم دعوت کن. او میهمانی گرفت و فقرا را اطعام داد. به نزد رسول خدا آمد و حضرت و را نصیحت کردند که اگر خواستی میهمانی بگیری از فقرا و اغنیا در کنار هم دعوت کن تا مبادا عزت و کرامت فقرا از بین برود و با خود فکر کنند که سر سفره کفاره و خمس نشسته‌اند... .

حال گذشته از مبنای قانون‌گذار برای تخصیص این وجوه به «نیازمندان» آیا نباید بپرسیم که اگر این وجوه به نیازمندان با این بار معنایی تعلق بگیرد، حفظ عزت و آبرو چه می‌شود؟؟!

]]>
یک رانت قانونی و یک دلیل مهم بی کاری 2013-06-10T08:55:46+01:00 2013-06-10T08:55:46+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/60 محمد زندی دلگشا به نام خدابا اهدای سلام و خسته نباشید. رانت هر کجا باشد بد است و منفور و موجب بی عدالتی. اگر در جامعه بی کاری هست بخشی از آن بابت مجوز های سخت دولتی است که برخی از آن خوشبختانه با مصوبه اخیر دولت ان شاء الله برطرف خواهد شد. البته بانک‌ها هم باید همکاری نمایند.اما آنچه می‌خواهم بدان اشاره کنم وجود سهمیه‌های رزمندگان و ایثارگران و خانواده شهدا در استخدام است.اگر چه در قانون این افراد تنها بخشی از سهمیه‌ای از استخدام‌ها به خویش اختصاص داده‌اند اما عملاً یک اداره د

به نام خدا

با اهدای سلام و خسته نباشید. 
رانت هر کجا باشد بد است و منفور و موجب بی عدالتی. اگر در جامعه بی کاری هست بخشی از آن بابت مجوز های سخت دولتی است که برخی از آن خوشبختانه با مصوبه اخیر دولت ان شاء الله برطرف خواهد شد. البته بانک‌ها هم باید همکاری نمایند.
اما آنچه می‌خواهم بدان اشاره کنم وجود سهمیه‌های رزمندگان و ایثارگران و خانواده شهدا در استخدام است.
اگر چه در قانون این افراد تنها بخشی از سهمیه‌ای از استخدام‌ها به خویش اختصاص داده‌اند اما عملاً یک اداره دولتی که می‌خواهد اقدام به استخدام نماید نهایتاً سه نفر را با کلی آزمون و شلوغ کاری جذب می‌کند که آن هم سهمیه‌ای هستند و تا سهمیه مانده است از بی سهمیه دعوتی نمی‌شود! 

 این استدلال که ایشان دارای پدر بالای سر خود نیستند هم درست نیست چون در این صورت  خوب بودایتام هم از این سهمیه بهره‌مند می‌شدند

حضرت علی (ع) که محور عدل و عدالت بود زمانی که رزمندگان اسلام از او سهمی از بیت‌المال خواستند تا مسوولیتی به ایشان بدهند ایشان نپذیرفتند.

یا آن ماجرای معروف که حضرت (ع) زنی را در خیابان دیدند که مشک آبی به دوش می‌کشید و ... و از وقت شخصی خود برای این موضوع زمان گذاشتند؛ و دقت در این موضوع نشان می‌دهد که خانواده شهدا از بیت‌المال و سهمیه در آن زمان بی بهره بودند و حضرت از وقت و اموال شخصی به ایشان می‌بخشید.
جایی هم هست که رزمندگان اسلام در دوره خلیفه اول بر اساس رزمندگی و تقدم در اسلام دارای سهمیه بودند  و حضرت علی این سهمیه را قطع کردند. وقتی از ایشان از این سهمیه طلب شد فرمودند: شما اگر جهادی داشته‌اید باید از خدا طلب کنید و ما به عدالت در امول بیت‌المال تصرف می‌کنیم.
این‌ها همه نشان می‌دهد رزمندگی و شهادت موجب سهم نیست و مورد تایید هم نیست.

این استدلال که ایشان دارای پدر بالای سر خود نیستند هم درست نیست چون اولاً در این صورت ایتام هم باید از سهمیه بهره‌مند می‌شدند؛ و ثانیاً سهمیه منحصر به فرزند شهید و پدر شهید نیست. مثلاً بردران شهدا و همسران ایشان و ... هم از این سهم بهره‌مندند؛ و گاهی هم بستگان ایشان و خانواده رزمنده هم از این موضوع بهره‌مند می‌گردند؛ و اینکه بگوییم قانون این حق را ایجاد کرده باز هم درست نیست چون قانون نوشته دست انسان است و باز همان قانون برای معلولان سهمیه ایجاد کرده که هیچ‌گاه اجرایی نشد !!

خانواده شهدا خیلی ارزشمند هستند ولی نمی‌توان گفت این موضوع را به عنوان حق ایشان مطرح کنیم تا بگوییم ما برای فداکاران ملت خود امتیاز قائلیم.

خیر این موضوع هم اثر سوء دارد. چرا که همه که خانواده شهدا نیستند و زمانی که عموم افراد می‌خواهند از این حق یاد کنند نه تنها یاد فداکاری نمی‌افتند بلکه سرخورده می‌شوند و این باعث کم رنگ شدن این خانواده‌ها در ذهن عموم افراد می‌گردد.
تازه همه شهدا از این حق هم بهره‌مند نیستند مثلاً شهدای هسته ای از این حقوق بی بهره‌اند.
پیشنهاد می‌گردد کلاً این سهمیه لغو گردد و به نوع دیگری با این خانواده‌های معظم شهدا رفتار  و قدر دانی گردد.


البته ما در این پست دنبال خدشه وارد کردن به خانواده این عزیزان نیستیم؛ و فداکاری جانانه و شهامت مردانه ایشان را ارج می‌نهیم.
فقط یکی از دلایل بی کاری عمومی را شمردم و اشاره‌ای به قانون مذکور و سنت حضرت علی ع داشتیم.
و آوردیم که این سهمیه‌ها در شرایط کنونی که عموم تحصیل‌کردگان بی کار هستند موجب آثار منفی به فداکاران این ملت خواهد شد. همین ...

موفق و موید باشید.

]]>
نامه بازدید از زندان... 2012-10-25T05:05:11+01:00 2012-10-25T05:05:11+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/55 محمد زندی دلگشا باسمه تعالی نه مثل آن دسته افرادم که از کنار موضوعات کشور به سادگی بگذرم و نه همچون افرادی هستم که حقیقت را می‌داند و کتمان می‌کند و نه همچون دانایانی که اگر بدانند هم بیان نمی‌کنند تا بعداً ملامت گردند: چه شخص بی‌سواد و غیر قانون‌دانی. این چه اظهار نظری است کردی! آنچه در خصوص نامه‌های ریاست جمهور و رییس قوه قضائیه به نظر می‌آید در این است: 1.    بیش از سی سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و تا کنون هیچ یک از مقامات کشوری نبوده است که از زندان‌های کشور باز

باسمه تعالی


نه مثل آن دسته افرادم که از کنار موضوعات کشور به سادگی بگذرم و نه همچون افرادی هستم که حقیقت را می‌داند و کتمان می‌کند و نه همچون دانایانی که اگر بدانند هم بیان نمی‌کنند تا بعداً ملامت گردند: چه شخص بی‌سواد و غیر قانون‌دانی. این چه اظهار نظری است کردی!

آنچه در خصوص نامه‌های ریاست جمهور و رییس قوه قضائیه به نظر می‌آید در این است:

1.    بیش از سی سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و تا کنون هیچ یک از مقامات کشوری نبوده است که از زندان‌های کشور بازدید کند؛ و بازدید از این زندان‌ها نهایتاً در شخصیت‌های استانی بسته می‌شد.

حتی در این سی سال احدی از مسئولان نبوده است که شخصاً به مناطق محروم سفر کند و حرف دل مردم را با گوش خویش بشنود و نفس در نفس مردم محروم و ستمدیده اندازد. هر یک از مسئولان به هر بهانه‌ای مانند نبود وقت و کسر وجهه و رسیدگی به امور مملکت از این تکلیف علوی و خمینی سر باز زده است. در طول این سال‌هایی که از انقلاب می‌رود محمود احمدی نژاد تنها کسی است که به تمام ایران سفر کرده است و حرف مردم را شنیده و اقدام کرده (یا نکرده) وی تنها فردی است که در ابتدای رمضان هر سال (هر سال) با بخشی از هیئت وزرا با ایتام و مستمندان افطار می‌کند و فردایش با دیدار با کانون اصلاح و تربیت (که زندان نابالغین است) دیدار می‌کند و روح امید و توبه به آنان تزریق می‌کند.

در این میان افرادی مانند حجت الاسلام آملی لاریجانی در سخنان خود در ابتدای تصدی ریاست قضا اعلام کرد: «من با مردم دیدار نخواهم داشت.».

 

2.    قوه قضائیه خود را در مقابل احدالناسی پاسخگو نمی‌داند و سالی یک بار علنی گزارشی سربسته به رهبر انقلاب ارائه می‌کند و السلام ...

اگر بگوییم چرا حدود اجرا می‌شود می‌گویند: نص صریح قرآن و قانون است. اگر بگوییم چرا اجرا نمی‌شود می‌گویند

 مصلحت نیست؛ و خلاصه هر کار دوست دارند می‌کنند.

 

زمانی که صحبت از اجرای قانون اساسی و قانون عادی می‌شود (مترو و ...) می‌گویند رییس جمهور مسئول اجرای این قوانین است. ولی زمانی که می‌خواهد از مجرای اصلی قانون و اجرای آن بازدید کند می‌گویند: «  این، تعدّی از حدود و اختیارات رئیس‌جمهور و دخالت در کار قوه قضاییه است» نمی‌دانم کجا نوشته است که مجری قانون اگر در اجرای قانون دقت و نظارت کند، دخالت است و این حق را ندارد!؟

اصلاً ریاست جمهور قانون را امضا می‌کند تا مجری آن باشد و آن را به دستگاه‌های ذیربط اعلام می‌کند.

به نظر شما علت وجود وزارت خانه‌ای به نام وزارت دادگستری زیر نظر ریاست جمهوری چیست؟

 

ادامه دارد...

 

 

 

]]>
عمره نامه 2012-06-08T13:55:40+01:00 2012-06-08T13:55:40+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/54 محمد زندی دلگشا   چگونه آغاز کنم؟ راهی را که برایش نهایتی نیست و پایانش آغاز آن راه است. هنوز عطر خوش حرم رسول خدا و معنویت بقیع را استشمام می کردم که غروبگاه از عربی کاغذی ستاندم و قلم از جیب در آوردم و در پاسخ به پیامک استاد مهدی غلامعلی با مطلع   امان از آسمان شهر یثرب                    امان از حال آن هنگام مغرب چنین سرودم:   عجب شهری بود این شهر یثرب        &  

چگونه آغاز کنم؟ راهی را که برایش نهایتی نیست و پایانش آغاز آن راه است.

هنوز عطر خوش حرم رسول خدا و معنویت بقیع را استشمام می کردم که غروبگاه از عربی کاغذی ستاندم و قلم از جیب در آوردم و در پاسخ به پیامک استاد مهدی غلامعلی با مطلع

 

امان از آسمان شهر یثرب                    امان از حال آن هنگام مغرب

چنین سرودم:

 

عجب شهری بود این شهر یثرب             امان از حال آن هنگام مغرب

ز بس نالیده ام از آسمانش                    جوابم گریه شد در وقت مغرب

الا مردم کم از کوفی بنالید                    بود اصل و اساس فتنه یثرب

ز یثرب کوفیان درسی گرفتند                       ببین آثار آن در وقت مغرب

اگر چه سنیان اهل نمازند                   و لکن قبله گم کرد اهل یثرب!

به جای خواند اذن دخولی                    عمر آتش بزد آن درب یثرب

برایم گفت آن ظلم عمر را                    همین بغضی که هست در شهر یثرب

خرد مات است و مبهوت از زمانی          که آتش زد عدو آن درب یثرب

چو شب شد رفت علی بر درب انصار       جوابش را چه دادی شهر یثرب؟

اگر حرف علی را ارزشی هست             بکن تمکین از آن ای شهر یثرب

اگر حرف صحابی ارزشی داشت            که باشد سید اصحاب یثرب؟

جواب حیدر کرار این بود                    که بندی دست او ای اهل یثرب؟

علی آن مرد مردستان حق است              تو بستی دست او در شهر یثرب

در این یثرب چه آیاتی فرو شد               تو چندی زان بخوان در وقت مغرب

بدان ای دل که اینجا نازل آمد                        که پیغمبر، منافق گشته یثرب[1]

اَلا احمد تو بلغ آنچه گوییم                    دگر اصلاً نترس از اهل یثرب

خدایت پاک دارد اهل بیتت                    فدک اینک بده بر تاج یثرب

بدان ای دل فدک تنها بهانه است             حدیثش را شنو از میر یثرب

«ز ما حکم خدایی غصب گردید             اگر چه هست فدک باغی به یثرب»!

کشیدند جانماز مجتبی را                     دلا خون گریه کن از کار یثرب

نمی دانم چرا این کار کردند                  امان از مردمان اهل یثرب

بیا مهدی که هنگام قیام است                 تو اینک این بخواه از شاه یثرب!

 

این هم مثنوی خدا حافظی با مدینه که در آخرین ساعات سفر سرودم:

خدا حافظ ای قبر پیغمرم                      خدا حافظ ای ناله حیدرم

خدا حافظ ای گنبد سبز رنگ                 خدا حافظ ای مردم هفت رنگ

خدا حافظ ای ناله های بتول                  خدا حافظ ای یادگار رسول

خدا حافظ ای شهر دیوار و در                       خدا حافظ ای خاک بی یار و در

خدا حافظ ای شهر آیینه ها                   خدا حافظ ای منبر مصطفی

خدا حافظ ای آسمان بقیع                      خدا حافظ ای خاک پاک بقیع

خدا حافظ ای کوچه هاشمی                   خدا حافظ ای قبر ختم النبی

خدا حافظ ای مسجد حیدری                  خدا حافظ ای جای پیغمبری

خدا حافظ ای صادق بی نشان                        خدا حافظ ای تربت بی نشان

 

علی جان من از راه دور آمدم                        من از کشور شاه توس آمدم

به امیدی این ره ز دور آمدم                 برا دیدن قبر نور آمدم

بگو ای علی قبر زهرا کجاست؟              بگو قبر دخت پیمبر کجاست؟

ندیدم در این سرزمین قبر او                 کجا دفن کردی علی قبر او؟

بگو اهل یثرب چه کردند به او               بگو من چگونه روم نزد او؟

من از دشمنانش نیم ای علی                  چو از زائرینش شدم ای علی

اگر محرم قبر پیغمبرم                          کجاست قبر آن دخت پیغمبرم؟

 

و در حالی که  برای احرام ماه رجب به مسجد جعرانه رفتیم در آنجا شعری سروده بودم مختص احرام دوباره:

برو برپوش احرامی دو باره                 برو غسلی بکن غسلی دوباره

بیا برپوش احرامی ز توحید                  برو مسجد بکن غسلی ز توحید

بیا تا ما رویم در آسمان ها                   زنیم گشتی به راه آسمان ها

که این ره غیر از این راه حجاری است     که رفتن با شهیدان سرفرازی است

بدون صاحبت سرگشته ای تو                        کجا حج کرده ای دور خودی تو!

بگوید این سخن در مکه شیطان              شنو این حرف حق از کام شیطان:

مرا نابود کردی در مدینه                     مرا محبوس کردی در مدینه

اگر بازم ملذذ از گناهی                       به خود سنگی بزن، ما را چه کاری؟!!

برفت احمد چهل شب در دل کوه             برو امشب شبی اندر دل کوه

شنو آنجا سخن های نگفته                    به هر سنگش هزاران حرف خفته

بشد آنجا نبی آن سید ما                       بکن تبلیغ راه انبیا را

که آن راه نبی راه ولی است                  امام من کنون سید علی[2] است

نگاهی کن به تصویر شهیدان                 که هست هر آنچه داریم از شهیدان

نیابت کن تو از سوی خمینی                 بکن این عمره با یاد خمینی

 

التماس دعا[1] . منافقون آیه 1

[2]  منظور امیر المونین امام علی ع است

]]>
نوید وصل دادی... 2012-04-26T08:19:34+01:00 2012-04-26T08:19:34+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/53 محمد زندی دلگشا       نوید وصل دادی تا تو ...    

 

 

نوید وصل دادی تا تو ...

 

]]>
کعبه آمال من... 2012-04-21T06:03:36+01:00 2012-04-21T06:03:36+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/50 محمد زندی دلگشا         لبیک لبیک اللهم لبیک لا شریک لک لبیک روبرویش فقط سکوت می کنم.اینجا همه هستند زن و مرد، سیاه و سفید، کودک و پیر فرق نمی کند که، این جا تنها تو هستی و او .که یکی هست و نیست جز او،وحده لا اله الا هو... شاید این جا تنها نقطه ای از زمین باشد که نفس اماره در آن مرده است.اینجا نمی توانی حب مال داشته باشی وقتی تماما کفن پوش شده ای. یکدست سفید شده ای.دوست داری اینجا و در آخرین میثاق گاه عشق وعده ای با معشوق ببندی و دلت را همرنگ همین لباست کنی و برای همیشه در سینه ات بگ  

 

کعبه آمال من

 

 

لبیک لبیک اللهم لبیک لا شریک لک لبیک

روبرویش فقط سکوت می کنم.اینجا همه هستند زن و مرد، سیاه و سفید، کودک و پیر فرق نمی کند که، این جا تنها تو هستی و او .که یکی هست و نیست جز او،وحده لا اله الا هو...

شاید این جا تنها نقطه ای از زمین باشد که نفس اماره در آن مرده است.اینجا نمی توانی حب مال داشته باشی وقتی تماما کفن پوش شده ای. یکدست سفید شده ای.دوست داری اینجا و در آخرین میثاق گاه عشق وعده ای با معشوق ببندی و دلت را همرنگ همین لباست کنی و برای همیشه در سینه ات بگذاری اش معصوم معصوم. اینجا تو قدم در جای پای ابراهیم می گذاری.قدم بر جای پای پیامبر(ص) و پاره تنش و امامان کوی دوست.

اما دلت می گیرد وقتی می شنوی صدای روحانی کاروان را، وقتی از امام حسن عسگری(ع) می گوید و هنگامه ای که هرگز دست نداد تا آقا حاجی شوند.

اینجاست که هق هق گریه جای همه چیز حرف می زند و تو ناخودآگاه یاد عشق می افتی یاد غریب عصر جمعه ها ...دعای فرج را غرق در اشک می خوانی و باز بر می گردی به همان خانه اول تو روبروی اول و آخر ایستاده ای .این جاست که باز به خود می گویی بگو تو هم  هر چه می خواهد دل تنگت بگو...

 اینجا هر سو که رو کنی تنها اوست. اشک می ریزی و صفای دل می خواهی. مغموم از گشته ی خویشی و طلب بخشش داری و نمی دانی به کدامین روی اینجا نشسته ای. مگر نه این است معبود من که خودت فرموده ای :

بازآ هر آنچه هستی بازآ

صد بار هم اگر توبه شکستی بازآ

نقل از پایگاه عمره نوشته خانم چگنی

 

خدای را شاکرم که به این بنده حقیر و ناتوان خود توفیق داد تا از بار گناه خود در حرم امن پروردگار عالم کم کند. و به او توفیق دهد تا در جوار خانه خود، مدتی سکنی گزیند.

اردیبهشت ماه عازم خانه امن خدایم و از همه شما طلب حلالیت و التماس دعا دارم.

دعاگویتان هستم.

محمد

 

]]>
هم فتوا ! هم قانون ! نقدی بر مقاله فتوا یا قانون ؟ نگاهی به اصل 167 قانون اساسی 2011-10-28T08:06:35+01:00 2011-10-28T08:06:35+01:00 tag:http://www.mohadeth.ir/post/49 محمد زندی دلگشا   به نام خدا با عرض سلام خدمت شما خوانندگان محترم وبلاگ یکی از اصول مهم و ارزشمند قانون اساسی که بعد از اصولی که مربوط به حکومت اسلامی و ولایت فقیه و نظارت شورای نگهبان، به عقیده من بهترین اصل قانون اساسی است اصل 167 قانون اساسی است. اصل 167 قانون اساسی بیان می کند: »قاضی‏ موظف‏ است‏ كوشش‏ كند حكم‏ هر دعوا را در قوانین‏ مدونه‏ بیابد و اگر نیابد با استناد به‏ منابع معتبر اسلامی‏ یا فتاوای‏ معتبر، حكم‏ قضیه‏ را صادر نماید و نمی‏ تواند به‏ بهانه‏ سكوت‏ یا نقص‏ یا اجمال‏ یا تعارض‏ قوانین‏  

به نام خدا

با عرض سلام خدمت شما خوانندگان محترم وبلاگ

یکی از اصول مهم و ارزشمند قانون اساسی که بعد از اصولی که مربوط به حکومت اسلامی و ولایت فقیه و نظارت شورای نگهبان، به عقیده من بهترین اصل قانون اساسی است اصل 167 قانون اساسی است.

اصل 167 قانون اساسی بیان می کند:

»قاضی‏ موظف‏ است‏ كوشش‏ كند حكم‏ هر دعوا را در قوانین‏ مدونه‏ بیابد و اگر نیابد با استناد به‏ منابع معتبر اسلامی‏ یا فتاوای‏ معتبر، حكم‏ قضیه‏ را صادر نماید و نمی‏ تواند به‏ بهانه‏ سكوت‏ یا نقص‏ یا اجمال‏ یا تعارض‏ قوانین‏ مدونه‏ از رسیدگی‏ به‏ دعوا و صدور حكم‏ امتناع‏ ورزد.»

طبق این اصل فتوای معتبر علما در نبود قانون مبنای حکم قاضی قرار خواهد گرفت.

حال یکی از اساتید محترم دانشگاه سمنان به نام دکتر مصطفی جباری در مقاله ای با عنوان « فتوا یا قانون؟ نگاهی به اصل 167 قانون اساسی » به نقد این اصل پرداخته و مقاله خود را در فصلنامه حقوق دانشگاه تهران در پاییز سال 87 منتشر کرده است.

متن کامل مقاله ایشان را می توانید در اینجا ملاحظه فرمایید.

این بنده با توجه به ارزش و اعتبار این اصل نکاتی را در نقد خود بر آن برای ایشان ارسال کردم.

متن نقد من را می توانید در ادامه مطالعه فرمایید.

 

 

]]>